Merz elszabadult, Nógrádi figyelmeztet: „Tömeges német halálesetek jöhetnek” (VIDEÓ)

„Német rakétával lőhetik Moszkvát, és senki nem tudja, mi jön utána” – Nógrádi György szerint elindult egy folyamat, amely megváltoztatja a háború természetét.

A NATO hatékonyságának növelése érdekében a Pentagon északra és a balti államokra fordítja figyelmét – számolt be a Wall Street Journal.
Trump újraválasztása óta az európai hatalmak folyamatosan a NATO jövője miatt aggodalmaskodnak, mindeközben Észak-Európában az amerikai hadsereg megerősíti erőit.
A Trump-kormány azt akarja, hogy az Észak-atlanti Szerződés Szervezete „halálosabb” legyen. A kísérleti terep Európa északi része, ahol a NATO két oldalról is szembenéz Oroszországgal.
Ezt is ajánljuk a témában
„Német rakétával lőhetik Moszkvát, és senki nem tudja, mi jön utána” – Nógrádi György szerint elindult egy folyamat, amely megváltoztatja a háború természetét.
Egyes európai tisztviselők attól tartanak, hogy Amerika elkötelezettsége a transzatlanti szövetség iránt gyengül, tekintettel Trump kritikájára és a külföldi katonai jelenlét csökkentésére irányuló szándékára, de az amerikai katonai parancsnokok szerint álláspontjuk változatlan.
„Az amerikai hadsereg szempontjából a parancsaim nem változtak”
– mondta Andrew Saslav dandártábornok a Wall Street Journal-nak, az amerikai hadsereg európai és afrikai műveleti helyettes vezérkari főnöke.
Az északi régió és a balti államok az Egyesült Államok háborús terveinek középpontjába kerültek,
mivel a hajózási útvonalakhoz és az energiaforrásokhoz való hozzáférésük döntő fontosságú lesz a Nyugat számára a geopolitikai konfliktusok új korszakában.
Nemrég egy háromhetes hadgyakorlat során az amerikai és brit erők csatlakoztak az északi és balti csapatokhoz, hogy gyakorolják a lehetséges háborús forgatókönyveket, beleértve az éles lőgyakorlatokat, a drónokkal történő vérkészlet-utánpótlást és a norvégiai sarkkör feletti ejtőernyős ugrásokat.
A cél kettős volt: elrettenteni Oroszországot és szorosabban integrálni a szövetségeseket, beleértve a új NATO-tagokat, Finnországot és Svédországot.
Az amerikai erőfeszítések központjában Gotland szigete van, amely a WSJ cikke szerint Észak-Európa egyik legstratégiaibb helyszíne, amely lehetővé teszi érzékelők és nagy hatótávolságú fegyverrendszerek telepítését a balti térség légi és tengeri műveleteinek ellenőrzése érdekében. A svéd védelmi miniszter, Micael Bydén tavaly kijelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök „mindkét szemét” Gotlandra szegezte.
Évekig demilitarizált területként működött, ma azonban Gotland a svéd újrafegyverkezés központja. Háború esetén a sziget a NATO logisztikai központjaként és a tengeri kommunikáció ellenőrző pontjaként szolgálhat.
Ezt is ajánljuk a témában
„Az elnök nagy diplomáciai sikerre vágyik” – jelentette ki Michael C. Desch nemzetközi kapcsolatok szakértő. A professzort kérdeztük a NATO jövőjéről, az ukrán háború lezárásáról és az elnök külpolitikájáról is.
Nyitókép: Beata Zawrzel / NurPhoto / NurPhoto via AFP